TeploNaChalupe.CZ » Vytápění starších staveb » Boj proti plesnivým rohům a stěnám

Boj proti plesnivým rohům a stěnám

Boj proti plesnivým rohům a stěnám

Staré nevětrané zdi vlhnou a plesniví. Klasické topení radiátory nezabezpečí správné proudění vzduchu tak, aby vzduch cirkuloval i v místech rohů. Rohy prochládají a tvoří se plíseň.

OBR.1 NEDOSTATEČNÉ PROUDĚNÍ VZDUCHU V ROHU MÍSTNOSTI

Plísně jsou

mikroskopické vláknité houby. Jsou to velmi malé živé organismy. Plísně rostou a rozmnožují se v bytech na zdech vždy, když jsou zdi vlhké. Vlhkost je ve zdech ze dvou hlavních důvodů a těmi jsou: stavební závady nebo nevhodné užívání bytu. Pára, která není odvětrána, na zdech kondenzuje a posléze se do zdí vsakuje. Růst plísní v bytech je ovlivňován i nedostatečným či nárazovým vytápěním bytu a neprováděním řádného úklidu. Pohybující se vzduch pomáhá zdivo vysušovat.

Zvýšením ofuku stěn omezujeme tvorbu plísní a vlhkosti na povrchu.

Klasický deskový, nebo článkový radiátor nezajistí dostatečné provětrání kolen problematických míst. Konvektorová trubka Foxis v podstatě namáčknutá na povrch stěny vytváří teplý vzduch, který povrch stěny protepluje a vysušuje. Výrazně se tvorba plísní snižuje.

OBR.2 CIRKULACE VZDUCHU NAD RADIÁTOREM
OBR.3 CIRKULACE VZDUCHU NAD TRUBKOU FOXIS

Samozřejmě oba dva principy proudění vzduchu v místnosti lze vzájemně kombinovat. Například ke stávajícím deskovým radiátorům lze pouze doplnit trubku FOXIS jako vytápění rohů a "hluchých" míst.

VYTÁPĚNÍ FOXIS (BEZ ZAKRYTOVÁNÍ) JE NATAŽENO KOLEM VLHKÝCH STĚN

OBR.4 TRUBKA FOXIS NATAŽENÁ NA VLHKÝCH STĚNÁCH

Zvýrazněného efektu vysoušení dosáhneme vhodně vytvořeným ejektorem. Tím se zvýší rychlost a směr vyfukovaného teplého vzduchu.

OBR.5 OFUK STĚNY NAD TĚLESEM FOXIS

Doporučujeme tento ejektor použít v extrémních případech nebezpeční vzniku plísně. V normálním případě studené a lehce vlhké staré stěny plně pro funkci ofuku stěny dostačuje klasické řešení s uchycením a zakrytováním trubek FOXIS. Více se o trubkách FOXIS dočtete na: http://www.energitech.cz/…meniky-foxis-000005.html

TeploNaChalupe.CZ » Vytápění starších staveb » Boj proti plesnivým rohům a stěnám